SuperFisie – jak spożywanie ryb wspomaga rozwój dziecka?

2022-05-18
Porady
decorator
Rodzice powinni włączać ryby do menu swoich pociech jak najwcześniej, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo polubienia ich smaku.

Ryby to doskonałe źródło składników odżywczych dla dzieci, szczególnie w pierwszych trzech latach życia – gdy dziecko rośnie tak intensywnie. Warto wprowadzić różnorodne menu rybne do jadłospisu swojej pociechy, aby nie tylko urozmaicić podawane dania, ale również przemycić zdrowe i pełne kwasów tłuszczowych produkty. Zalecane jest spożywanie ryb co najmniej raz, a nawet dwa razy w tygodniu.

Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby można podawać już od siódmego miesiąca życia niemowlęcia i na tym etapie rozwoju dziecka, dostarczanie niezbędnych składników jest kluczowe. Ryby posiadają łatwo przyswajalne białka, witaminy z grupy B, selen oraz inne minerały takie jak potas, wapń czy fosfor. Jednakże tym, co je wyróżnia są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, których organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. A dlaczego jest on nam tak potrzebny? Bowiem pomaga w rozwoju mózgu, wzmacnia odporność oraz łagodzi stany zapalne. Co więcej, jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju. Pomaga w prawidłowym procesie kształtowania się funkcji poznawczych oraz procesu widzenia. Innym składnikiem, który wpływa na rozwój mózgu jest zawarty w mięsie ryb morskich jod. Spożywanie ryb wpływa na jakość snu dziecka, co szczególnie na początkowym etapie rozwoju, jest niezwykle istotne nie tylko dla samej pociechy, ale również jej rodziców.  

Jaka ryba jest najlepsza dla dziecka?

Szczególnie zalecane dla dzieci są łosoś oraz makrela atlantycka, które należą do grupy najbardziej tłustych. Ryby chude, które powinny być spożywane to dorsz, morszczuk, mintaj oraz sola. Natomiast z ryb słodkowodnych najlepsze będą karp, pstrąg oraz węgorz. Nie tylko gatunek ryby jest istotny, ale również sposób jej przyrządzenia. Najlepiej jest gotować je w wodzie lub na parze, ale również piec w folii. Najmniej zdrową formą jest ryba smażona na głębokim tłuszczu. Jeśli zdecydujemy się na ugotowanie ryby, należy pamiętać, aby gotować ją od wrzącej wody – w ten sposób zachowa ona wiele cennych składników odżywczych. 

Wybierz mądrze

Korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka, które płyną ze spożywania ryb, są niepodważalne. Pod względem wartości odżywczej mięso ryb wcale nie ustępuje mięsu zwierząt, a wręcz je przewyższa, szczególnie pod względem zawartości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D) oraz składników mineralnych (jod, fluor, potas, fosfor). Ryby zawierają tyle samo pełnowartościowego białka, tak niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka, co drób czy wieprzowina. Rybie mięso jest bogate w witaminy z grupy B, które są zmagazynowane w ciemnych częściach tuszki. Rodzice powinni włączać ryby do menu swoich pociech jak najwcześniej, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo polubienia ich smaku. Jednakże nie ma jednego, najbardziej odpowiedniego momentu.

Czytaj również

Jeśli szukasz miejsca, w którym zgromadzone są zagadnienia dotyczące nie tylko pochodzenia ryb, ale również mnóstwa ciekawostek na ich temat, to trafiłeś w dobre miejsce!