Superfish – sprawdzony wybór dla świadomych konsumentów

2022-09-14
Porady
decorator

Czytanie etykiet wielu osobom weszło w nawyk. To ogromny krok naprzód do podejmowania mądrych decyzji zakupowych! Jednak aby być jeszcze bardziej świadomym konsumentem, warto wnikliwie sprawdzać też pochodzenie produktów. To istotne zwłaszcza w przypadku ryb. Na szczęście jest na to szybki sposób – symbol na opakowaniach Superfish. Dowiedz się, jak z niego korzystać.

Małe, norweskie miasteczko Flatanger nad Morzem Norweskim. Gdy mieszkańcy stają przed jego krystaliczną taflą, na horyzoncie rysują się jedynie chmury. Kolejny ląd leży 6 godzin lotu stąd. To Islandia. We Flatanger życie toczy się powoli. Niewiele ponad 1000 osób mieszka w kolorowych, niewielkich domach u stóp skalistego wybrzeża. Mniej niż 50 z nich pracuje w Bjørøya Fiskeoppdrett. To wielopokoleniowe przedsiębiorstwo, które od lat 80. poławia łososia atlantyckiego salmo salar. Rybacy wypływają w morze sami lub zabierają turystów, którzy chcą na własne oczy przekonać się, jak wygląda połów w chłodnych, przejrzystych, norweskich wodach. Złowiony w okolicach Flatanger łosoś następnie jest wędzony na gorąco w naturalnym dymie bukowo-olchowym. Jest soczysty, przesycony drzewnym aromatem. To właśnie Superfish.

Wielu z nas właśnie to chciałoby wiedzieć o rybach, które kupuje. Skąd pochodzą. Kto je złowił. Czy zrobił to etycznie, bez szkody dla planety i zwierząt. Wbrew pozorom ustalenie tych informacji jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy sięgać po produkty z certyfikatem GGN. Można łatwo dostrzec go na opakowaniu wraz ze specjalnym numerem, który pozwala dowiedzieć się więcej o produkcie. Znajdziesz go też na opakowaniach Superfish.

Co daje certyfikat GGN?
  • Wskazuje, że ryby są pozyskane w odpowiedzialny sposób.
  • Gwarantuje, że producent stosuje światowe standardy dobrych praktyk.
  • Zapewnia, że ryby są wysokiej jakości, a na całym łańcuchu produkcji i dostaw zadbano o standardy bezpieczeństwa żywności.
  • Umożliwia łatwe sprawdzenie, skąd pochodzi ryba.
  • Pozwala dowiedzieć się więcej o gospodarstwie czy farmie, która pozyskała ryby.

Certyfikat GGN to przede wszystkim synonim transparentności. Chcesz wiedzieć, gdzie i przez kogo została złowiona ryba, którą wybierasz, a my dajemy Ci proste narzędzie, by to sprawdzić. Dzięki temu wiesz, że możesz zaufać marce, która oferuje Ci dostęp do rzetelnych, konkretnych informacji.

Na czym polega bycie świadomym konsumentem?

Odpowiedź jest prosta: na dokonywaniu przemyślanych wyborów zakupowych. Dotyczy to również ryb. Gdy stajesz przed półką w sklepie, możesz podjąć decyzję nie tylko na podstawie składu produktu. Warto wziąć pod uwagę też inne czynniki. Dlaczego? Ponieważ Twoja decyzja znaczy dużo więcej niż to, co zjesz dzisiaj na kolację. Wybierając mądrze i świadomie, wspierasz zrównoważone hodowle, lokalną społeczność, a także środowisko naturalne. Certyfikaty takie jak GGN nadawane przez niezależne organizacje to gwarancja, że sięgasz po artykuły wyprodukowane od A do Z w odpowiedzialny sposób. Chodzi o każdy etap łańcucha produkcyjnego, który odbywa się zgodnie ze standardami pełnymi odpowiedzialności, szacunku i zrównoważonego rozwoju. Mowa tu nie tylko o połowach, ale też o trosce o pracowników biorących udział w produkcji czy gospodarowaniu odpadami.

Decyduj w zgodzie z naturą

Świadomy wybór to jednak nie tylko sięganie po produkty wysokiej jakości, wyprodukowane zgodnie z restrykcyjnymi standardami. Chodzi o dbanie o ludzi i naturę – w takim samym stopniu. Organizacja wydająca certyfikat GGN działa właśnie w oparciu o tę misję. Odpowiedzialna produkcja to klucz do troski o zasoby i środowisko. To od niej wszystko się zaczyna. Każdy z nas ma prawo wybierać wyprodukowane w ten sposób artykuły i mieć do nich łatwy dostęp. Cel organizacji jest prosty: dążenie do realnej zmiany na lepsze. Ważnym krokiem do jego osiągnięcia jest promowanie odpowiedzialnej i transparentnej produkcji, która zaprocentuje w przyszłości. Superfish również identyfikuje się z tymi wartościami. Dlatego świadomie wybieramy dostawców, którzy spełniają najwyższe standardy, dbają o środowisko naturalne, zwierzęta i o swoich pracowników. Możliwość takiego świadomego wyboru chcemy dać też Tobie. Wierzymy, że mądre wybory opierają się na faktach i zaufaniu. A certyfikat GGN daje i jedno, i drugie. Nam i naszym konsumentom.

Jak skorzystać z certyfikatu GGN? Krótka instrukcja krok po kroku

  1. Wybierz produkt oznaczony certyfikatem GGN. Znajdziesz go na przykład na produktach Superfish.
  2. Wejdź na stronę ggn.org
  3. W wyszukiwarce wprowadź numer certyfikatu z opakowania.
  4. Poznaj szczegóły na temat producenta, w tym miejsce wykonywania działalności, liczbę pracowników, rok założenia. Możesz zobaczyć też zdjęcia.
  5. Na mapie sprawdzisz, gdzie dokonywane są połowy.

Czytaj również

Jeśli szukasz miejsca, w którym zgromadzone są zagadnienia dotyczące nie tylko pochodzenia ryb, ale również mnóstwa ciekawostek na ich temat, to trafiłeś w dobre miejsce!